0

Ako na výber ďalekohľadu II. - Čo hovoria parametre

Teraz už máte jasno v tom, či chcete hvezdársky, poľovnícky alebo napríklad turistický ďalekohľad. Je ale lepšie 10x25 alebo 8x50? A čo to vlastne znamená? Možno, že v podobných pojmoch tiež tápate, a preto vám teraz vysvetlíme základné parametre a pojmy.

Najväčší neznamená najlepší

A začneme rovno označením, ktoré už sme spomenuli. Na každom ďalekohľadu totiž nájdete uvedené parametre typu 10x25 alebo napríklad 10-30x50. Prvé číslo (prípadne rozsah) znamená vždy priblíženie a druhé priemer šošoviek objektívu. 

Inými slovami turistický ďalekohľad s označením 10x25 má desaťnásobné priblíženie a priemer šošoviek 25 milimetrov. 10-30x50 znamená, že priblíženie je desať až tridsaťnásobné a priemer šošoviek je 50 milimetrov.

Veľa ľudí si myslí, že čím väčšie priblíženie, tým lepšie. Lenže to nie je vždy pravda. Veľké priblíženie má u ďalekohľadu i niekoľko nevýhod

Zmenšuje sa zorný uhol.
• Čím väčšie priblíženie, tým je obraz roztrasenejší a rozmazanejší.
• S väčším priblížením sa znižuje svetelnosť - do šošoviek sa nedostáva toľko svetla a veci sú horšie vidieť (zvlášť večer alebo keď je zamračené a prší).

Čím viac, tým viac? Ako u čoho

Priblíženie súvisí s tým čo, kedy a ako chcete pozorovať. Pre bežné turistické pozorovanie sú ideálne binokulárne ďalekohľady s maximálne desaťnásobným priblížením (viac už bez statívu proste "neudržíte"). Pri pozorovaní napríklad vtákov ale využijete treba aj ornitologický ďalekohľad so statívom a väčším priblížením, a u hvezdárskych ďalekohľadov sa bez veľkého priblíženia samozrejme nezaobídete.

Druhé číslo z našej rovnice, teda priemer šošoviek objektívu, súvisí so svetelnosťou. Čím väčší priemer, tým väčšia svetelnosť. Teda tým lepšie je ďalekohľadom vidieť i za zlých svetelných podmienok. Ak chcete pozorovací ďalekohľad napríklad na sledovanie zvierat v lese, určite oceníte priemer okolo 50 milimetrov.

Ak si ale chcete brať ďalekohľad hlavne na výlety a pozerať s ním napríklad z rozhľadní, stačí vám 25 alebo 35 milimetrov. Tým skôr, že kompaktné a vreckové ďalekohľady sú výrazne menšie než napríklad lovecké a poľovnícke, a ľahko ich zbalíte.

Okulár, refraktor, apochromát alebo čo je čo

Ako nájdete základné parametre, čo znamenajú a ako sa Vám vyplatia, sme už vysvetlili. Rovnako, ako sme si už povedali, čo je monokulárny ďalekohľad a čo binokulárny (a ak sa náhodou nepamätáte, mrknite do minulého dielu nášho poradca), je však celkom možné, že ďalej narážate na pojmy, ktorým tak úplne nerozumiete a neviete, či pre váš nový ďalekohľad znamenajú výhodu alebo skôr nevýhodu. Preto vám niekoľko najčastejších vysvetlíme.

Objektív - zjednodušene povedané tá časť ďalekohľadu, do ktorej prichádza obraz. Inými slovami je to sústava šošoviek alebo zrkadiel (záleží na type), ktorá vytvára opticky zmenený obraz spracovávaný potom okulárom.
Okulár - časť ďalekohľadu, do ktorej sa pozeráte. Je to šošovka alebo sústava šošoviek, ktorá obraz ďalej spracováva tak, aby vyhovoval vášmu oku. Pomocou okulára obraz napríklad zaostrujete.
Refraktor - šošovkový ďalekohľad. To znamená, že jeho objektív i okulár sú z šošoviek. Tieto ďalekohľady bohužiaľ bojujú s farebnou chybou. V súčasnosti ale existujú typy ďalekohľadov, ktoré ju dokážu silne potlačiť (Apochromát a ED objektívy).
Reflektor - jeho objektív je (na rozdiel od refraktora) tvorený zrkadlami. Zrkadlový objektív nemá farebnú vadu a tubus sa dá vďaka zrkadlám lepšie usporiadať, takže ďalekohľad nemusí byť tak veľký.
Apochromáty a ED objektívy - Apochromát je objektív so sústavou šošoviek, ktorý kompenzuje farebnú vadu šošovkového ďalekohľadu - refraktora. Ďalším spôsobom, ako farebnú vadu korigovať, je použitie ED objektívu. Sú to objektívy zo špeciálnych druhov skiel, ktoré majú veľmi malú farebnú vadu.
Katadioptrický ďalekohľad - sú to zrkadlo-šošovkové ďalekohľady, ktoré v sebe majú korekčnú dosku. Vďaka nej korigujú optické chyby jednoduchej zrkadlovej sústavy.
Trieder - iný názov pre binokulárny ďalekohľad.
Zoom - pohyblivé priblíženie pri ďalekohľade. Jeho výhoda je hlavne v tom, že pomocou malého priblíženia nájdete objekt, ktorý vás zaujíma a potom si ho jednoducho priblížite. Nevýhodou zoom ďalekohľadov je, že s približovaním klesá kvalita obrazu a pri maximálnom priblížení bez statívu je obraz rozmazaný a roztrasený.

Filtre - aby ste lepšie videli

Základné informácie o ďalekohľadoch už máte a môžete smelo vyberať. Možno by ste pri tom ale mali zvážiť i obstaranie filtra k ďalekohľadu. K čomu sú a pre aké pozorovania sa hodí, vám povieme v ďalšom diele nášho malého radcu.