  • Apochromaticky refraktor Omegon Pro APO80/500...
    • Číslo produktu: 60856
    • Výrobca: Omegon
    • Váha dodávky: 3,7 kg
    Dočasne vypredané
  • Podobne ďalekohľady skladom:
Optics
Type Refractor
Type of build Apochromat Triplet
Aperture (mm) 80
Focal length (mm) 500
Aperture ratio (f/) 6,3
Resolving capacity 1,4
Limit value (mag) 11,3
Max. useful magnification 160
tube diameter (mm) 90
Tube construction Full tube
Light gathering capacity 130
Coating multiple
Focuser
Type of build Gear rack
Connection ( to eyepiece) 2 (M63x1 female)
Rotating yes
Gear reduction 1:10 Fine movement
Adjustment range (mm) 80
Ring clamp yes
Mount
Type of build OTA
GoTo control no
Mounting type no mount
Tracking no
Included accessories
Eyepiece adaptor 1,25″ - 2″
Tube clamps yes
finder schuh Vixen/Skywatcher Level
Prism rail Vixen-Style
Corrector without
Carrying case yes
General
Series Pro APO
Length (mm) 435
Total weight (kg) 3,7
Area of application
Nature Observation not recommended
Moon & Planets yes
Nebulae & galaxies yes
Astrophotography yes
Sun not recommended (Only with appropriate Sun filter)
recommended for
Beginners no
Advanced yes
Observatories no
Parametre a špecifikácie
Typ ďalekohľadu: Refraktor
Optické schémy: Apochromát Triplet
Ohnisková vzdialenosť: 500 mm
Priemer objektívu: 80 mm
Svetelnosť: f/6,3
Uhlové rozlíšenie: 1,4"