Okulár Baader Planetarium Hyperion 24mm 68° 2″-1,25″
Okulár Baader Hyperion 24mm je spoľahlivým členom renomovanej rodiny Hyperion - série, ktorá si za roky získala pevné miesto v zbierke pozorovateľov hviezdnej oblohy po celom svete. Kombinuje širokouhlý pohľad, pohodlné pozorovanie a technické riešenia, ktoré ocenia začiatočníci aj skúsení astronómovia. Ak hľadáte okulár, ktorý zvládne rovnako dobre vizuálne pozorovanie aj astrofotografiu, Hyperion 24mm je výborná voľba.
Optické vlastnosti a konštrukcia
Okulár s ohniskovou vzdialenosťou 24mm a zorným poľom 68° poskytuje príjemný, priestranný pohľad na rozľahlé objekty - otvorené hviezdokopy, hmlovina alebo rozsiahlé mesačné krajiny pôsobia skutočne impozantne. Výstupná pupila 20mm zaručuje pohodlné pozorovanie aj pri dlhších sedeniach, pretože oko nemusí byť presne vystredené - priestor pre pozorovanie je veľkorysý. Optická sústava pozostáva z 8 členov v 5 skupinách, čo je zárukou kvalitného prepracovania obrazu s minimom chromatických aberácií a dobrou ostrosťou až k okrajom zorného poľa.
Antireflexná úprava Phase FMC (plne viaczložkové povlakovanie) zabezpečuje vysoký prenos svetla a výrazne potláča nežiaduce odrazy a parazitné svetlo. Výsledkom je kontrastný, jasný obraz - čo je dôležité najmä pri pozorovaní slabších objektov hlbokého vesmíru alebo jemných detailov planetárnych povrchov.
Praktické detaily, na ktorých záleží
Okulár je vybavený tubusom 2″ (50,8mm), no vďaka priloženému redukcnému adaptéru ho možno použiť aj v štandardnom 1,25″ (31,75mm) okulárovode - teda prakticky v každom ďalekohľade. Sklopná gumová očnica chráni oko, eliminuje bočné svetlo a je príjemná pri dlhodobom používaní. Pod očnicou sa skrýva závit M43, ktorý umožňuje priame pripojenie širokého spektra fotografických príloh a doplnkov zo systému Baader - napríklad filtrov, kameier alebo výklopných predĺžení. Modulárny systém Hyperion tak otvára dvere nielen k vizuálnemu pozorovaniu, ale aj k astrofotografii bez potreby ďalších adaptérov.
Technické parametre
| Parameter |
Hodnota |
| Ohnisková vzdialenosť |
24 mm |
| Zorné pole |
68° |
| Priemer upnutia |
50,8 mm / 31,75 mm (2″ / 1,25″) |
| Výstupná pupila |
20 mm |
| Antireflexná úprava |
Phase FMC |
| Očnica |
sklopná gumová |
| Závit |
M43 |
| Počet členov - skupín |
8-5 |
Pre koho je tento okulár ideálny?
Baader Hyperion 24mm je vhodný pre každého, kto chce pohodlné širokouhlé pozorovanie s možnosťou fotografického využitia. Či už pozorujete z balkóna alebo z tmavého horského neba, tento okulár sa stane jedným z najpoužívanejších vo vašej zbierke. Výborne sa hodí na prehľadové pozorovanie, hľadanie objektov aj na dlhé pozorovacie sedenia vďaka ergonomickej konštrukcii. Kompatibilita s doplnkami systému Baader z neho robí investíciu, ktorá rastie s vašimi potrebami a vybavením.