Omegon Pro 1,25″ CLS - filter, ktorý vám vráti nočnú oblohu
Pozorovanie z mesta alebo prímestských oblastí prináša jedno zásadné obmedzenie - svetelné znečistenie, ktoré vyplavuje slabé objekty hlbokého vesmíru do neurčitého svetlosivého pozadia. Práve tu nastupuje filter Omegon Pro CLS (City Light Suppression), ktorý dokáže výrazne potlačiť rušivé žiarenie sodíkových a ortuťových lámp a priemyselného osvetlenia, pričom prepúšťa dôležité emisné línie astronomicky zaujímavých objektov. Výsledkom je výrazne lepší kontrast a viditeľnosť objektov - či už sa pozeráte okom, alebo snímate kamerou.
Optická funkcia a oblasti použitia
CLS filter patrí do kategórie širokopásmových filtrov, čo znamená, že jeho transmisné okno je relatívne široké v porovnaní s úzkopásmovými filtrami typu Ha alebo OIII. Prepúšťa najmä oblasti okolo emisných línií H-alfa, H-beta a OIII, zároveň však blokuje dominantné emisné čiary sodíkových výbojok (589 nm) a ortuťových lámp. Vďaka tomu zostávajú viditeľné aj hviezdy a ich prirodzené farby, čo ocenia vizuálni pozorovatelia. Filter je efektívny pri pozorovaní planetárnych hmlovín, kde kontrast voči pozadiu oblohy zohráva kľúčovú úlohu. Rovnako dobre poslúži pri astrofotografii - ako doplnok pri focení širokouhlých polí alebo objektov s kombinovanou emisiou. Naopak, nie je primárne určený na fotografovanie vodíkových hmlovín (pre tie je vhodnejší dedikovaný H-alfa filter) ani na pozorovanie komét či supernových pozostatkov.
Konštrukcia a kompatibilita
Filter je zasadený do precízne obrobeného hliníkového rámu so štandardným závitom 1,25″, ktorý zodpovedá drvivej väčšine okulárových nadstavcov a kamerových adaptérov na trhu. Séria Pro od Omegonu je charakteristická dôrazom na kvalitu optického skla a presnosť spektrálnych charakteristík - môžete teda očakávať ostrú hranicu filtrácie bez nežiaducich farebných odchýlok alebo odrazu. Filter je vhodný pre refraktory, reflektory aj katadioptrické teleskopy s 1,25″ fokusátorom.
Technické parametre
| Typ |
Širokopásmový filter (Broadband) |
| Séria |
Pro |
| Materiál rámu |
Hliník |
| Pripojenie k teleskopu |
1,25″ |
| Rám |
1,25″ |
| Proti svetelnému znečisteniu |
áno |
| Vodíkové hmloviny |
- |
| Planetárne hmloviny |
áno |
| Kométy |
- |
| Centrálne hviezdy |
- |
| Supernové pozostatky |
- |
| Vhodný pre fotografiu |
áno |
| Vhodný pre vizuálne pozorovanie |
áno |
Filter Omegon Pro CLS 1,25″ je spoľahlivým nástrojom pre každého astronóma, ktorý chce vyťažiť maximum zo svojho teleskopu aj v podmienkach svetelne znečistenej oblohy. Jeho versatilita - použiteľnosť pri vizuálnom pozorovaní aj fotografii - z neho robí jeden z najuniverzálnejších filtrov vo svojej kategórii. Ak hľadáte prvý filter do svojej výbavy alebo chcete doplniť svoju sadu o širokopásmovú ochranu pred umelým svetlom, Omegon Pro CLS je voľba, ktorú nebudete ľutovať.