Baader Planetarium 2″ Fringe Killer - koniec modrému lemovaniu na achromatických refraktoroch
Ak vlastníte achromatický refraktor, dobre viete, o čom je reč - jemné modrasté lemovanie okolo jasných planét, Mesiaca či hviezd, ktoré dokáže poriadne pokaziť inak pekný zážitok z pozorovania. Filter Baader Fringe Killer je elegantné a cenovo dostupné riešenie práve tohto problému. Bol navrhnutý tak, aby z bežných achromatov vydobyl maximum ich optického potenciálu bez toho, aby ste museli siahnuť po astronomicky drahých apochromatoch.
Ako filter funguje a čo presne robí so svetlom
Fringe Killer pracuje na princípe selektívneho obmedzenia priepustnosti v modrej časti spektra, konkrétne v pásme 450-480 nm. Práve táto oblasť je zodpovedná za typické modrasté sfarbenie a farebné okraje, ktoré achromatické šošovky nedokážu úplne skorigovať. Vo zvyšku viditeľného spektra - od zelenej až po červenú, teda od cca 480 nm do 700 nm - si filter zachováva výnimočne vysokú priepustnosť 95 %, takže obraz zostáva jasný, kontrastný a farebne vyvážený. Nedochádza k nepríjemnému žltému alebo zelenému posunu farieb, ktorý trápi niektoré lacnejšie alternatívy.
Optická kvalita filtra je zabezpečená viac ako 100 vrstvami antireflexného povlaku naneseného na planopticky upravené plochy. To znamená, že filter sám o sebe neznižuje rozlišovaciu schopnosť systému ani nevnáša vlastné optické chyby. Výsledok je čistý, ostrý a farebnými artefaktmi nenarušený obraz.
Kombinácie s inými filtrami - neočakávané možnosti
Fringe Killer však nie je len jednouchý korektor chromatickej aberácie. V kombinácii s červeným filtrom s hranicou 610 nm vzniká prechodové pásmo so šírkou približne 70 nm, ktoré efektívne funguje ako H-alfa filter s priepustnosťou 95 % - a to za zlomok ceny dedikovaných H-alfa filtrov. Táto kombinácia je mimoriadne zaujímavá pre pozorovateľov slnečných protuberancií či emisných hmlovina s bielym svetlom. Rovnako pozoruhodná je synergia s filtrom Baader NEODYMIUM Moon and Skyglow - spolu vytvárajú výrazne zvýšený kontrast pri pozorovaní mesačných detailov a planetárnych útvarov, pričom potlačujú rozptýlené svetelné znečistenie.
Pre koho je Fringe Killer určený
Filter je primárne určený majiteľom malých a stredných achromatických refraktorov, teda teleskopov, pri ktorých by investícia do plne korigovaného apo-systému bola ekonomicky neúnosná. Konkurenčné optické systémy s rovnocennou korekorou farebných chýb sú bežne 20-násobne a viac drahšie. Fringe Killer tak ponúka reálnu a praktickú cestu, ako zlepšiť výkon dostupného vybavenia bez kompromisov v obrazovej kvalite. Závit filtra je štandardný 2″, takže pasuje do drvivej väčšiny okulárových výťahov a adaptérov na trhu.
| Parameter |
Hodnota |
| Priemer filtra |
2″ |
| Obmedzené pásmo (modré) |
450-480 nm |
| Priepustnosť vo viditeľnom spektre |
95 % (do 700 nm) |
| Počet optických vrstiev |
takmer 100 |
| Úprava povrchov |
planoptická |
| Kombinácia s červeným filtrom 610 nm |
H-alfa efekt, šírka pásma ~70 nm, priepustnosť 95 % |
| Kombinácia s Neodymium Moon and Skyglow |
zvýšený kontrast mesačných a planetárnych detailov |
| Určenie |
malé a stredné achromatické refraktory |
Prečo zvoliť Baader Planetarium
Baader Planetarium je nemecký výrobca astronomickej optiky s desaťročiami skúseností, ktorého produkty používajú profesionálne observatóriá aj nadšení amatéri po celom svete. Filozofiou značky je spájať precízne nemecké spracovanie s praktickými riešeniami pre reálnych pozorovateľov - nie len pre laboratórne podmienky. Filtre Baader sú vyrobené s dôrazom na opakovateľnú kvalitu povlakov, mechanickú odolnosť závitov a dlhú životnosť. Ak hľadáte spoľahlivé príslušenstvo, ktoré skutočne robí to, čo sľubuje, Baader Planetarium je voľba, ku ktorej sa opakovane vracia väčšina skúsených astronomov.